Karıncalar yiyeceği nasıl buluyorlar?

Karıncalar yiyeceği nasıl bulurlar? beslenme şekilleri nasıldır?

Karınca, karıncalar (Formicidae) familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar (Hymenoptera) takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır. Karıncalar, Kretase Dönemi’nin ortalarında, 110 ile 130 milyon yıl önce yaban arısına benzeyen hayvanlardan türemiş ve çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra çeşitlenmiştir. Günümüzde 12.000’den fazla türü sınıflandırılmıştır ve yaklaşık 14.000 civarında türü olduğu sanılmaktadır. Dirsekli antenleri ve ince bellerini oluşturan düğümsü yapıları ile kolaylıkla tanınırlar.

Karıncalar diğer böceklerden 4-5 kat daha fazla koku reseptörüne sahiptir. Bu reseptörler antenlerinde bulunur. Karıncaların yiyecek bulmasına yardımcı olan şey işte bu olağanüstü koku hissidir.

Karıncalar ne ile beslenir?

Karıncaların çoğu fırsatçı besleyicilerdir; hemen hemen her şeyi yerler. Buna diğer karıncalar, ölü böcekler, ölü hayvanların parçaları, tahıllar, meyveler ve sebzeler dahil olabilir. Bununla birlikte, belirli karınca türlerinin tercihleri ​​vardır. Bazı türler protein bazlı yiyecekler severken bazıları da yağlı yiyecekler ya da şeker ağırlıklı yiyeceklere bayılırlar.

Örneğin, marangoz karıncalar et, yağ ve şeker içeren yiyecekleri tercih ederler. Marangoz karıncalar yaprak bitleri ve ölü böcekler, et, şurup, bal, şeker, jöle gibi yiyeceklere bayılırlar.

İşçi karıncalar (döllenmeyen, kanatsız dişiler) genellikle kolonilerindeki kraliçelere (yumurta bırakan), damızlık erkeklerine ve gençlere yiyecek bulurlar. İşçi karıncalar genellikle ilkbahar ve yaz aylarında gece (gün batımı ve gece yarısı arasında) yiyecek bulmak için yiyecek ararlar ve yiyecek bulmak için yuvalarından 100 metreye kadar seyahat ederler.

Yiyecekleri nasıl bulurlar?

Karıncaların yiyecek bulma ekibindeki her bir karınca yuva çevresinde dolaşarak yiyecek ararlar. Yiyecek bulan karınca birkaç kırıntı yer ve yiyecek yemeyi sürdürdüğünde feromonlardan oluşan koku imzaları bırakır. Sanki onları yuvaya geri götürecek bir kırıntı izi bırakmak gibi. Bir yiyecek kaynağı bulurlarsa, feromonlarını takip eden diğer karıncaları haberdar etmek için yuvaya geri dönerler. Diğer karıncalar aynı koku izini takip ederek yiyeceğe ulaşırlar. Diğer karıncaların da koku bırakmasıyla yol üzerindeki koku seviyesi giderek artar. Böylece tüm karıncaları kendisine çekecek bir feromon salgısı meydana gelmiş olur. Böylece karıncalar yiyecek kaynağı tükenene kadar yollarını kaybetmeden yiyeceğe ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir