Milli SİHA’mız Bayraktar KB2

Milli Savunma Bakanı Akar, 200’den fazla rejim hedefinin ağır ateş altına alındığını, 309 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıklamasının ardından en çok araştırılan konulardan birisi de “SİHA nedir?” oldu.

İHA

Açılımı insansız hava aracıdır. Bir başka deyişle drone olarak isimlendirilir. Kendisi bir tür geliştirilmiş özelliklere sahip kumandalı uçaktır. İHA lar uzaktan kumanda yoluyla ya da rotası daha önceden belirlenmiş bir planda uçacak şekilde hareket ettirilir.

SİHA

Keşif amacıyla kullanılan İHA ların silahlandırılmış versiyonudur. Silahlı İnsansız Hava Araçları

İHA lar ve SİHA lar genellikle insanlı hava araçlarına göre tehlikeli ve zor görevler için kullanılırlar. İHA’lar ve SİHA’lar fiziksel zarar görmediği takdirde tekrar tekrar kullanılabilir. Mürettebatı olmadan uzun süreler boyunca uçuş yapabilirler. Yerli SİHA’mız BAYRAKTAR KB2 dir.

BAYRAKTAR KB2

KALEBAYKAR BAYRAKTAR ya da BAYRAKTAR KB2 kara kuvvetleri komutanlığı için Baykar firması tarafından geliştirilmiştir. Yapılan füze atış testlerini %100 isabet başarısı ile geçmiştir. Yerli SİHA’mız 24 saatten fazla uçuş süresiyle kendi klasmanında Türk Havacılık tarihinin rekorlarını elinde tutmaktadır. Gövde uzunluğu 6.6 , kanat açıklığı 12 metre’dir. Kalkış ağırlığı 650 kg, faydalı yük ağırlığı ise 55 kg dır. 27.000 feet yükdekliğe ve 135 knot hıza ulaşabilir.

İHA’lar ve SİHA’lar keşif, gözetleme,yangın söndürme, zirai ilaçlama, taşımacılık ve askeri alanda kullanılmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir