Borsada risk yönetimi nasıl olmalıdır?

Borsada risk yönetimi nasıl olmalıdır? Borsada risk yönetimi deyince hepimizin aklına ilk olarak portföyü geniş tutmak geliyor. Evet, portföyü geniş tutmak riskinizi azaltır, ancak tek stratejiniz portföyü geniş tutmak ise doğru bir strateji olmayabilir.

Borsada risk yönetimi nasıl olmalıdır? Borsada risk yönetimi deyince hepimizin aklına ilk olarak portföyü geniş tutmak geliyor. Evet, portföyü geniş tutmak riskinizi azaltır, ancak tek stratejiniz portföyü geniş tutmak ise doğru bir strateji olmayabilir. Hedeflediğiniz kazançlara ulaşmanız zorlaşabilir. Bunun yanında hisse senetlerin bilançolarını, sermaye artırımlarını ve temettü ödemeleri gibi birçok etkeni de hesaba katmakta yarar var. Ayrıca en önemli strateji ise uzun vadeli düşünmektir. BIST100 endeksi uzun vadede baktığımızda hedefi hep yukarıya doğru olmuştur. Birçok hisse senedi de buna bağlı olarak uzun vadede kazanç sağlamıştır. Örneğin 2008 yılında 24.000’lerde olan BIST100 endeksi 2018 yılında 120.000’leri görmüştür.

Sadece Grafiklere Takılmayın

Hisse senetlerini incelerken sadece grafiğe takılmayın. Birçok yeni yatırımcının yaptığı hata ise sadece grafiğe göre karar vermesi olabiliyor. Ancak o hisse senedinin sermaye artırımlarını göz ardı ediyor. Örnek verecek olursak x hisse senedi 2015 yılında fiyatını 10 TL görülüyor, 2016 fiyatı 8 TL, 2017 fiyatı 6 TL, 2018 fiyatı 4 TL, 2019 fiyatı ani bir atakla 8 TL, 2020 yılı ise 10 TL. Grafiğe bakarak ya bu hisse senedi zaten zirvesine gelmiş, düşmesini bekleyeyim derseniz hata ediyor olabilirsiniz. Hiç sermaye artırımına gitmemiş bir hisse senedi evet 2015 yılından bu güne 10 TL’yi yeni görüyor. Ama bu hisse senedi 2017 yılında bir sermaye artırımına gitmişse, 2017 yılından önceki tarihler için grafikte düzeltmeler yapılmıştır. Sermaye artırım oranına göre belki de sizin 2015 yılında gördüğünüz 10 TL, 20 TL olan bir rakamdır. Yani kısacası sermaye artırımına bakmadan söylediğiniz 10 TL zirvedir yorumu yanlış olabilir.

Kullanmak Zorunda Olduğunuz Parayla Risk Almayın

Yapılan hatalardan birisi ise kullanmak zorunda olunan parayla yatırım yapılmasıdır. Eğer ki yatırım yapacağınız para sizin ihtiyacınız olan para ise riske atmamanızda fayda vardır. Örneğin x miktar para ile yatırım yaptınız, o paraya da 6 ay sonra ihtiyacınız var ve analizini yaptığınız hisse senedi 4 ay sonra istediğiniz fiyata ulaşıyor. O arada beklenmeyen bir kriz yaşanırsa veya istediğiniz zamanda istediğiniz fiyata ulaşmazsa kar elde edememenizin yanında zararına da satma gibi bir durum oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir