DOLARIN ATEŞİ SÖNMÜYOR!

Yeni tip koronavirüs, piyasalara getirdiği panikle dolarda yükselişler inanılmaz rakamlara geldi. 23.03.2020 tarihi itibariyle 6.59 TL ye gelen dolar fiyatı yükselmeye devam ediyor. Yılbaşında 5,95 TL seviyelerinde olan dolar %10 üzerinde yükseliş kaydetti. Şu anki seviyesi 6.59 olan dolar durdurulamıyor. DOLARIN ATEŞİ SÖNMÜYOR! Yeni tip koronavirüs, piyasalara getirdiği panikle dolarda yükselişler inanılmaz rakamlara geldi. 23.03.2020 tarihi itibariyle 6.59 TL ye gelen dolar fiyatı yükselmeye devam ediyor. Yılbaşında 5,95 TL seviyelerinde olan dolar %10 üzerinde yükseliş kaydetti. Şu anki seviyesi 6.59 olan dolar durdurulamıyor.

PANİK ALIMLARINA DİKKAT!

Doların sürekli olan yükselişi yatırımcıların oraya kaymasına sebep olabilir, ancak kendi stratejinizi kendiniz çizin. Dolar şu an virüs krizinden besleniyor olabilir, virüs krizi çözüldükten sonra nerede olur bilinmez. Aynı hareketi 2018 yılında da yapıp birçok yatırımcısını mağdur bırakmıştı.

2018 YILINDA NE OLMUŞTU?

2018 yılında da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’IN ‘kur saldırısı!’ olarak adlandırdığı kriz yaşanmıştı ve dolar fiyatı tarihi seviyelere gelmişti. O kur saldırısı zamanında doların yükselişine kapılan birçok yatırımcı dolar alıp daha sonrasında dolar fiyatı neredeyse 1 TL aşağıya inince dolara yatırım yapan yatırımcı mağdur duruma düşmüştü.

KUR SALDIRISI NASIL PÜSKÜRTÜLDÜ

Kur saldırılarına karşı hükümet harekete geçmiş, YEP(Yeni Ekonomik Programlar) sayesinde püskürtülmüştür. Kur saldırıları sırasında hayat pahalılığı artarken 2018 Ekim ayında %25 olan TÜFE 2019 Eylül ayında tek hanelere kadar çekilmiş ve %9.26 seviyelerine gelmiştir.

TAM RAHATLADIK DERKEN VİRÜS KRİZİ ÇIKTI!

Kur saldırılarını atlattık tam rahatladık derken şimdi de karşımızda virüs krizi çıktı. Dolar şimdi da virüs krizi ile besleniyor. Söylediğimiz gibi aynı hareketler 2018 yılında da olmuştu ve panik alımları yapılmıştı, vatandaşlarımız bu panik alımları yerine kendi stratejisini çizip emin adımlar atsınlar. Alım yapacaklarsa ilk önce kendilerine şu soruyu sorsunlar.’Ben dolar alacağım ama virüs krizi bittikten sonra dolar aşağıya mı hareket edecek, yoksa yukarıya mı?’ Bu sorunun cevabından sonra alım yapıp yapmayacağınıza kendiniz karar verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir