UZUN VADELİ YATIRIMLAR…

Birçok ekonomist kısa vadeli al-sat stratejisinin yerine uzun vadeli yatırımı tavsiye ediyor. Peki, uzun vadeli yatırımlar bize ne getirir, ya da uzun vadeli yatırım olarak ne seçmeliyiz?

Bunu size anlatmak veya tavsiye vermek yerine örneklerle inceleyelim ve uzun vadeli yatırımlar neler kazandırmış veya kaybettirmiş görelim.

İlk olarak dolar ile başlayalım

Ocak 2010 yılında 1 dolar 1,5 TL’den işlem görmekteydi, Ocak 2020 yılında 1 dolar 6,5 TL üzerinde işlem görmekte, yani bu demek oluyor ki dolar yatırımcısına 10 yılda %400 kazandırmış. Dolar krizlerde yukarıya dalgalanmalar ve kriz sonrasında aşağıya dalgalanmalar yapsa da sonuç olarak 10 yıllık yatırımcısına %400 kazandırmayı başarmış.

Dolardan sonra ‘güvenli liman’ olarak adlandırılan altına göz atalım

Ocak 2010 yılında 1 gram altın 52 TL değerinde işlem görmekteydi, Ocak 2020 yılında 1 gram altın 300 TL den işlem görmekte, yani bu demek oluyor ki altın yatırımcısına 10 yılda %575 üzerinde kazanç sağlamış.

Güvenli limandan çıkıp Borsa İstanbul’a giriş yapalım

Ocak 2010 yılında BIST100 endeksi 54.000 puandayken, Ocak 2020’de ise 120.000 puanın üstünü görmüştür. Borsa da hisse senedi olarak değerlendirmeleri yapmak daha doğru olur, bu nedenle ben kar yüzdesini yazmak istemiyorum. Çünkü a hisse senedi 10 yılda %50 kar etmiş olabilir ve buna karşı b hisse senedi%1.000 kar etmiş olabilir. Endeksin yükselişini yazıp bırakıyorum, siz istediğiniz hisse senedini alıp 10 yıllık karını hesap ederek gerekli yorumları yapabilirsiniz. Ancak hisse senetlerini incelerken dikkatli olmanız gereken bazı hususlar var, bunları 23 Mart tarihli ‘Borsada Risk Yönetimi nasıl olmalıdır?’ yazımızda bulabilirsiniz.

Yatırım yaparken başka dikkatli olmanız gereken konu ise panik alımları ve panik satışları yapmayın, stratejinizi belirleyin yatırımınızı ona göre yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir