8 Mart Kadınlar Günü

8 Mart Kadınlar Günü Nedir? Neden Kutlanmaya Başlandı? Kimler Tarafından Organize Edilmek İstendi? Ayrıntılar 8 Mart Özel İçeriğimizde…

8 Mart Kadınlar günü Nedir?

Dünya Kadınlar Günü her yılın mart ayının 8. günü kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar günü ya da bilinen adıyla Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler’in de tanımladığı dünya çapında bir gündür. 8 Mart kadınların sosyal ve ekonomik haklarını eline alışının kutlandığı bir gündür. Birleşmiş Milletlerin resmi internet sayfasında 8 mart gününün seçilmesi hususundaki sebep ya da kaynak günün veya olayın ne olduğu konusunda hiçbir açıklama yoktur. Bunun sebebi 8 Mart Kadınları Günü’nün çıkışı hakkında muhtelif görüşler olmasından kaynaklanmaktadır.

1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri New York City’de tekstil işçilerinin daha iyi koşullarda çalışmak istesi sebebi ile fabrikalarında greve başladılar. Polisler, grev yapan kadınlara saldırarak onları fabrikaya kilitlediler. Sonrasında fabrikada çıktı ve yangın esnasında polislerin kurduğu barikati aşamayan kadınlardan 120 kişi hayatını kaybetti. Bu olay Kadınlar Günü’nün çıkış sebebi olarak gösterilen olaylardan birisi.

Bir diğeri ise 1917 yılında Rusya’da çarlığın yıkılmasına yol açan Şubat Devrimi’nin 8 Mart günü yapılan, “ekmek ve gül istiyoruz” sloganıyla sokağa çıkan kadınların yaptığı grev ile başlamış olması.

Bir diğer iddia ise 8 Mart’ın tohumlarının 1908 yılında, yine Amerikanın New York kentinde 15 bin kadın çalışanın daha kısa mesai süreleri, daha yüksek maaş ve seçme hakkı talepleri ile yaptıkları grev sonrasında atılmıştı.

1857 yılındaki olaya paralellik gösteren bir olay da 25 Mart 1911 de yine New York’ta meydana gelen Triangle Gömlek Fabrikası yangınıdır.

Fransız tarihçi Françoise Picq “Ağustos 1910’da Kopenhag (Danimarka) İkinci Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı’nda Alman eylemci Clara Zetkin’in teklifiyle bu günü anma kararı verildi” diyor.”8 Mart tarihi belli değildi, ancak kadınları sınıf bilincine sahip proleter siyasi ve sendika örgütleriyle anlaşarak seferber etme, ilkesi üzerinde anlaşmaya varıldı. Bu nedenle Kadınlar Günü, o zaman aktif olduğu halde feminist hareket tarafından değil, sosyalist hareket tarafından kışkırtıldı.” diyerek 8 Mart Kadınlar gününün sosyalist bir girişim olduğunu savunuyor.

Türkiye’de ise 8 Mart Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmış olsa da uzun yıllar boyunca kutlanması yasaklandı. 1975 yılında Türkiye’de yapılan 1975 Kadın yılı kongresinden sonra kutlamalara izin verilmiş ve 1980 yılına kadar büyük çoğunluğunu sosyalistlerin oluşturduğu bir kesim tarafından kutlamalar gerçekleştirilmiştir.

Kutlamalara 4 yıl ara verildikten sonra 1984 sonrası dönemde sadece sosyalist kesim tarafından değil diğer kesimlerin de sahiplendiği bir gün olarak kutlanmaya devam etmiştir.

8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir