Corona Virüs Enfeksiyonu için Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Dünya Sağlık Örgütü’nün artık bir pandemi olarak kabul ettiği koronovirüs (Covid-19) hastalığı dünyada da önemli bir risk faktörü haline geldiği gibi ülkemizde de önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Bu salgın sürecinde sağlıklı kalmak ve virüse karşı dayanıklılığımızı artırmak için neler yapılması gerekmektedir? Hangi gıdalar tüketilmelidir?

Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli

Maalesef ki bazı haberlerde şu gıda virüsü yok ediyor, bu gıda virüsü uzaklaştırıyor gibi haberler yalan olsa da sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Yeterli besin alamadığınızda 2 durum ortaya çıkmaktadır:

Bağışıklık sistemi zayıflar.
Bu durum virüsleri daha güçlü hale getirir.

Bağışıklık sistemimiz için; alınacak gıdaları seçerken, raf ömrü uzun ve dayanıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Riski en aza indirmek için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması gerekmektedir.Her besin grubundan tüketilmeli

Öncelikle bilmemiz gerekir ki sağlıklı ve dengeli beslenme her besin grubundan da tüketmemiz gerek demektir. Türkiye’ye özgü Beslenme Rehberinde ise; Sağlıklı Yemek Tabağı’na göre her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kurubaklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) gelmesi önerilmektedir. Bunlara ek olarak kuru meyve, kuru bamya, patlıcan, biber, domates gibi gıdalar da raf ömrü uzun; lif ve mineral kaynağı gıdalar olduğu için evde bulundurmak faydalı olacaktır.

Ara öğünlerde ise; selenyum, E vitamini, çinko kaynağı olan ceviz, badem, fındık ve kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar doğru porsiyonlarda tercih edilebilir.C vitamini ihmal edilmemeli

C vitamininden zengin besinlere ise maydanoz, nane, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kapya biber, yeşil biber, kivi, portakal, mandalina ve limon örnek verilebilir. Salatalarımıza limon eklemek ihmal edilmemelidir. Bu süreçte bu besin grubunun tüketimini arttırmalı ve özellikle sağlık meslek mensuplarının bu dönemde sebze ve meyve tüketimine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.Vücudun savunma kalkanı: Proteinler

Proteinler vücudun savunma kalkanı olarak görev yapar. Bu yüzden, her gün mutlaka 1 öğün protein ağırlıklı beslenmeye çalışılmalıdır. (Et, tavuk, hindi, balık gibi). Kahvaltıya yumurta eklenmelidir.

Kurubaklagiller sosyal izolasyonumuzu korumamız gereken bu günlerde hem dayanıklı olmaları sebebiyle hem de protein içerikleri ile besleyici alternatiflerdir. Haftada 2 gün kurubaklagil ağırlıklı beslenilmesi gerekir. Bunun yanında salatalarınıza yeşil mercimek ya da nohut ekleyip, öğünlerinizi çeşitlendirilenebilir.

Probiyotik takviyeli yoğurt ve kefir ile bağışıklık sistemi desteklenmeli

Bunlara ek olarak probiyotik takviyeli yoğurt ve kefir gibi ürünlerde bulunan faydalı mikroorganizmalar da bağışıklık sistemini destekleyici etkide bulunabildikleri için bu süreçte tüketilmesi gerekir.

Bu dönemde; kan şekerini hızla yükselten şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, beyaz ekmek de dâhil hamur işi ürünler, işlenmiş et ürünleri, aşırı tuz içeren besinlerdir (hazır soslar, cips gibi tuzlu ürünler, patlamış mısır, tuzlu kurabiyeler vb.) ürünlerden uzak durulmalıdır. Yüksek alkollü içeceklerin de vitamin, mineral emilimini olumsuz etkileyebildiği ve uyku problemlerine yola açabildiği için tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır.

Sağlığınız için stres ve üzüntüyü en aza indirip, beslenmenize, fiziksel aktivitenize ve uykunuza önem verin.

SAĞLIKLA KALIN..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir