İdlib nerede? İdlib’de kaç kişi yaşıyor?

Sıcak gündemin gerçekleştiği şehir olan İdlib nerede? Şehrin genel özellikleri nedir? İdlib’de kaç kişi yaşıyor? İşte detaylar…

İdlib nerede?

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib eyaletinin yine aynı isimdeki yönetim bölgesinin merkezi olan şehirdir. Halep kentine 60 km uzaklıktadır. Hatay ilimize komşuluğu vardır. Son yıllarda Suriye iç savaşının kritik bölgelerinden birisi olan İdlib, kimin elinde kalırsa iç savaşta büyük bir avantaj verecek gibi görünüyor.

Şehrin yapısı ve nüfusu

İdlib 6 ana bölgeden oluşur: En kalabalık olanı Ashrafiyeh, Hittin, Hicaz, el-Qusur, Hurriya ve Şehir Merkezi’dir. Şehrin ekonomisi tarıma dayalıdır. Akdeniz ikliminin hakim olması nedeniyle zeytin, pamuk, incir, buğday, susam, domates, patates gibi ürünler başlıca üretilen tarım ürünleridir. 2011 de iç savaşın başlamasının ardından göç etmek zorunda kalan insanlar nedeniyle şehrin nüfusu katlanarak arttı. 2004 yılında yapılan nüfus sayımında 98.791 olan İdlib nüfusu 2010 yılında 165.000 kadardı. İdlib eyalet nüfusu 2011 de iç savaş başladığında 1.5 miyon civarında olan İdlib nüfusu bugün BM tarafından yapılan tahminlere göre 4 milyona yakın.

İdlib’de artan gerilimler sonrası 4 milyona yakın nüfusun büyük bölümünün savaştan kaçmak için göç hareketine başlaması olasılığı Türkiye ve Avrupayı endişelendiriyor. Bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan; göçmenlerin Avrupaya geçebilmesi için bundan sonra, sınır kapılarının açık tutulacağını söyleyerek “dün 18 bin oldu kapıyı zorlayıp geçenler. Bugün de 25 bini bulur.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir