Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda hangi değişiklikler olur?

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Uzun ve kısa vadede birçok zararı olan fiziksel ve ekonomik olarak da sizi zarara uğratır. Doğru bir karar vererek sigarayı bıraktıysanız, vücudunuz çok kısa süre içerisinde pozitif olarak değişmeye ve normalleşmeye başlar. İşte sigarayı bıraktığınız andan itibaren vücudunuzdaki değişimler…

Sigara birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biridir. Birçok hastalığın oluşumundaki en büyük etkenlerden birisi olan sigara kanser, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, felç riski, kangren hastalıklara yol açar. Dünyada yıl boyunca ölen her 4 kişiden biri, tütün kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

Hamile iken içilen sigara, düşük yapma ve erken doğum riskini artırdığı gibi, bebeğin normalden daha düşük kiloda doğmasına, düşük zeka düzeyine, kalıtsal hastalıklara yakalanma ihtimali vardır.

Sigara bırkmak için asla geç değildir. Sigara bırakma eyleminin en zor kısmı sigarayı bırakma kararı almaktır. Eğer bu zorlu aşamayı geçip sigarayı bırakma kararı aldıysanız, sigarayı bırakmak için büyük bir engeli aşmışsınız demektir.

Peki ya sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda ne gibi değişimler olur?

İlk Bir Yıl

* Sigarayı bıraktığınız andan itibaren 10-20 dk içerisinde ilk etkiyi görmeye başlarsınız. Kan basıncı ve nabız normale döner, tansiyon normalleşir. Eller ve ayaklar ısınmaya başlar.

* 8 saat geçtikten sonra kandaki oksijen seviyesi artar, karbonmonoksit seviyesi azalır, nikotin seviyesi büyük oranda azalmıştır.

* İlk günün sonunda yani sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra yaşanılan kaygı en yüksek seviyesindedir. Ancak kalp krizi riskiniz azalmaya başlamıştır bile.

* İki gün geçtikten sonra (48 saat dolduğunda) tat alma ve koku duyunuz daha iyi çalışmaya başlar. Yediğinizden daha çok keyif alır, kokuları daha keskin hissedersiniz.

* Üçüncü gün bittikten sonra önemli değişikliler meydana gelmiştir. Vücudunuzdaki nikotin %100 oranında temizlenmiştir. Bronşlarda meydana gelen gevşeme daha kolay nefes alıp vermenizi sağlar. Oksijen miktarındaki artış baş ağrısı ve halsizlik gibi sorunları büyük ölçüde azaltır.

* Bir hafta sonra günde ortalama olarak 2 ile 4 kez sigara içme isteği uyanır. Ancak bu istekler 3 dakikadan uzun sürmez. Bol su için sebze ve meyve tüketerek sigara arzunuzu yok etmeye çalışın.

* İki haftadan sonra üç aya kadar tüm vücut dolaşımı düzene girer, bağışıklığınız artmaya başlar. Yürürken oluşan yorulma ve tıkanma azalmaya başlar. Akciğerlerin kapasitesi artar, kalp krizi riski azalır. Balgam ve öksürük gibi sorunlar yarı yarıya azalır. Sigara bırakma kaygısı ve stresi yok olur.

* Üç aydan dokuz aya kadar olan süreçte hızlı ve kısa soluk alıp verme, hırıltı gibi akciğer rahatsızlıkları düzelir, enfeksiyon riski azalır.

Bir Yıldan Sonra

* Bir yıl sonra kalp hastalıkları, kalp krizi gibi hastalıklara yakalanma oranınız halen sigara içmeye devam eden birisine göre yarı yarıya azalır. Mesane kanserine yakalanma riskiniz yarı yarıya azalır.

* Beş yıl geçtikten sonra KOAH, soluk borusu ve gırtlak kanserlerine yakalanma riskiniz yarıya iner. Felç geçirme riskiniz hiç sigara içmemiş düzeyine geriler.

* On yıl sonra kalp krizi geçirme riski hiç içmediğiniz zamanlardaki seviyelere çok yakındır. Akciğer, dudak, trakea ve özefagus kanserlerine yakalanma riskiniz ise %50 ye kadar geriler.

* Onbeş yılın sonunda kalp damar hastalıklarına yakalanma ve sigaranın neden olduğu hastalıklardan ölme riskiniz hiç sigara içmeyen birisi ile aynı düzeylere gelir. Akciğer kanseri riski %90 a varan azalma gösterir.

Dumansız, temiz havanın keyfini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir