COVID-19 SALGININDA EVDE İKEN FORMDA KALMA YOLLARI

Dünyayı saran Covid-19 salgını birçok ülkede etkisini artırmaya devam ediyor. Ülkemizde de 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Risk grubuna girmese de milyonlarca insan evinden dışarıya çıkamıyor. Bu süreçte evde kalırken aynı zamanda formda kalmanın birkaç yolunu sizler için derledik.

1- Squat

Vücudun en büyük kas grupları kalça,üst bacak,alt bacak,bel,baldır,sırt ve karın kaslarını çalıştıran etkili hareket çeşitidir.Yağ yakımına bire bir olan Squat aynı zamanda sakinleştirici ..

Hazırsanız başlayalım;

*Ayaklar omuz hizasında açık olmalıdır.Bu konumda nefes alın ve vücut öne eğilmeden çömelin.

*Baş dik tutulup karşıya bakılmalı.

*Çömelirken nefes almalı,kalkarken nefes verilmelidir.

2- İp Atlama

Egzersiz denildiğinde akla ilk gelen metod ip atlamaktır.Bakıldığında çok basit gibi görülse de etkileri oldukça fazladır.

*Yağ yakımını arttırır.

*Kalp atış hızını arttırır.

*Kan dolaşımını arttırır.

*Selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

1 DAKİKA İP ATLADIĞINIZDA 20 KALORİ YAKMIŞ OLURSUNUZ.

3- Dans

İşte sporun en eğlenceli kısmına geldik. Dans hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlatır ve hayat enerjinizi arttırır. Canınız sıkıldığında sizleri başka alışknlıklara itmeden pozitif olmayı sağlar. Bunlaın yanı sıra;

• Dans etmek, vücudumuzu çalıştıran kardiyovasküler bir egzersizdir.

• Sindirimi kolaylaştırır, göbek yağlarını eritir.

• Vücudun şekle girmesine yardımcı olur.

4- Pilates

Pilates, Ruh ve beden dili arasındaki geçişi sağlayan en etkili spor yöntemlerinden biridir. Sıkılaşma ve Toparlama yöntemi olarak da bilinmektedir.

Vücut üzerindeki faydaları saymakla bitmez.

• Metabolizmayı hızlandırır

• Pilates, kronik sırt ağrısı ve kondisyon kaybı olan hastalar için kullanışlı yöntemdir.

5- Meditasyon

Meditasyon, hayatın stresinden uzaklaşmak ve bilhassa farkındalığı arttırmak için çok önemlidir. Zihin sizi değil siz zihni kontrol etmeyi öğrenirsiniz ve en önemlisi bu sayede konsantrasyonunuz artar ki, bu da her alanda başarılı olmanızı sağlar.

Meditasyon yapmak sadece kendimizi değil, etrafımızdaki insanlarla olan etkileşimimizi de etkileniyor. Stresi veya endişeyi bedenimizden, zihnimizden uzaklaştırdığımızda iletişimlerimiz daha pozitif olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir